B7 – Lelki adoptálás; Esztergomi Boldog Özséb

BOLDOGOK AZ IRGALMASOK, MERT MAJD NEKIK IS IRGALMAZNAK.

LELKI ADOPTÁLÁS
Fogadj örökbe egy magzatot!
Imádkozz egy megfogant életért, akit az abortusz veszélye fenyeget!
Töltsd le az appot! lelkiadoptalas.hu/app

BOLDOG ÖZSÉB ÉRINTŐKÉPERNYŐ

B7/1 – Esztergomi Boldog Özsébről, a magyar alapítású és ma is működő férfi szerzetesrend megszervezőjéről korabeli írásos emlék nem maradt ránk.
kép: Esztergomi Boldog Özséb látomása, az egykori pálos templom mennyezetfreskójának részlete, Tőketerebes [Szlovákia]

B7/2 – A pálos Gyöngyösi Gergely XVI. század elején összeállított rendtörténete (Vitae fratrum /A remete testvérek élete) adott Özsébnek határozott alakot, ábrázolásában történeti elemek ötvöződnek a hagyománnyal. Azóta Özséb (Eusebius) a pálos szerzetesi eszmény egyik megtestesítője.
kép: Özséb, freskó a pálos Lyceum-templomban, Pécs, Gebauer Ernő alkotása, XX. század

B7/3 – Az esztergomi kanonok Özséb – legendája szerint – jómódú volt és kiváló képzésben részesült. A tatárjárás után – átélve Esztergom ostromát – mindenét szétosztva, hat társával együtt a Pilisbe, a mai Kesztölc közelébe, sziklás rengetegbe vonult, és vezetésével a hármas barlangnál kezdték élni a remeték egyszerű és kemény életét.
kép: Boldog Özséb esztergomi kanonok. Metszet részlete Hevenesi Gábor Régi Magyar Szentség (Ungaricae Sanctitatis Indicia) című könyvéből, XVIII. század

B7/4 – A válságból kivezető utat Özséb az egyéni példaadásban, az engesztelésben, a szeretetben és Krisztus keresztjének különös tiszteletében látta. Hármas barlangjához közel, a forrás mellé tűzte le a szent keresztet.
kép: Esztergomi Boldog Özséb, részlet, a márianosztrai Magyarok Nagyasszonya Bazilika Boldog Özséb oltárának festménye

B7/5 – A remeték renddé szervezését egy barokk kori, Özsébnek tulajdonított látomással érzékeltették utódai: az erdő mélyén apró lángok tartottak egymás felé, hogy végül egy tüzes nyalábban egyesüljenek. E látomás hatására egyesítette a szétszórtan élő remetéket.
kép: Esztergomi Boldog Özséb látomása, részlet, Sopronbánfalva (ma Sopron része), egykori pálos kolostorban található freskó

B7/6 – Később felépült templomukat Özséb a Szent Kereszt tiszteletére szentelte. A középkori oklevelek évszázadokon át, még Mátyás korában is „a Szent Kereszt testvéreinek” is nevezték a pálosokat.
kép: Boldog Özséb alakja Klastrompusztán a pálos romoknál, részlet, Végh Botond alkotása

B7/7 – Az újkori rendi hagyomány szerint Özséb a remeteközösség vezetőjeként néhány társával együtt 1262-ben felkereste IV. Orbán pápát, azonban a Szent Ágoston-féle regula megszerzésére és ezáltal a rend elismertetésére tett kísérlete eredménytelen maradt.
kép: Boldog Özséb IV. Orbán pápa előtt Aquinói Szent Tamással, festmény, részlet, Częstochowa [Lengyelország], Képtár

B7/8 – Pál veszprémi püspök 1263-ban kelt, hitelesnek tekinthető oklevele, pápai utasítás nyomán megvizsgálta a remeteközösségeket és anyagi tartalékaikat nem találta kielégítőnek, ezért nem engedélyezte számukra az ágostonos regula szerinti életet, hanem az ő maga által előírt szabályok szerinti életre kötelezte őket egyházmegyéjében.
kép: Esztergomi Boldog Özséb ábrázolása üvegablakon, részlet, Magyarok Nagyasszonya Bazilika, Márianosztra

B7/9 – Az emlékezet tanúbizonysága szerint Özséb 1270. január 20-án halt meg a Kesztölc melletti Szent Kereszt kolostorban. Halálos ágyán a szabályok pontos megtartására, testvéri szeretetre és jó példaadásra buzdította társait. Testét az általa alapított templom sírboltjában temették el. Oda kerültek tanítványai s későbbi utódai is.
kép: Esztergomi Boldog Özséb, festmény, pálos kolostor, Pécs

B7/10 – A végleges egyházi jóváhagyást 1308-ban kapta meg a Magyar Pálos Rend, amely azóta Szent Ágoston szabályait követi.
kép: Boldog Özséb ábrázolása üvegablakon, részlet, id. Mohay Attila alkotása, Sziklatemplom, Budapest

B7/11 – A Budán tartózkodó Gentilis pápai legátus 1308-ban és 1309-ben engedélyezte az eléje járuló remetéknek, hogy Szent Ágoston szabálya szerint éljenek és önálló rendi alkotmányt alkossanak. Létrejött a pálos rend.
kép: Esztergomi Boldog Özséb látomása, részlet. Petrás Mária alkotása, kerámia, Sziklatemplom, Budapest. A műtárgy a Magyar Pálos Rend felkérésére 2014-ben készült.

B7/h – HANGPONT
Ének Boldog Özsébhez (P. Gyéressy Ágoston OSPPE – Arató László – Ivasivka Mátyás) előadja P. Bátor Botond OSPPE és a Hirës Pannonia Régizene együttes